Самарадорлик ва шаффофлик йўлида
2025 йил 24 ноябрда Ўзбекистон Республикаси Президенти судьялар ҳамжамияти органлари фаолиятини тубдан такомиллаштириш, суд ҳокимиятининг мустақиллигини таъминлаш, кадрлар танлови ва тайинлаш жараёнларининг очиқлигини кучайтиришга қаратилган муҳим Фармонни имзолади.
Ушбу ҳужжат “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида белгиланган вазифалар амалга оширилишида муҳим босқич бўлиб хизмат қилади.
Фармонда судьялар ҳамжамияти органлари фаолиятида ўзини ўзи бошқариш тамойилини кучайтириш, судьялар корпусини шакллантиришда шаффоф ва аниқ мезонларга таяниш, номзодларни танлаш жараёнларига очиқликни кенг жорий этиш устувор вазифалар сифатида белгиланди.
Шунингдек, суд тизимида гендер тенглигини таъминлаш мақсадида аёл судьялар улушини камида 30 фоизга етказиш мўлжалланмоқда.
Судьянинг алмаштирилмаслиги тамойилини қонунчиликка киритиш юзасидан қатор муҳим таклифлар маъқулланди. Жумладан:
- судьялар аввал 5 йиллик муддатга, кейин эса муддатсизасосда тайинланиши;
- раҳбар ва юқори турувчи судьялик лавозимлари бўйича номзодлар судьялар орасида очиқ танлов асосида сараланиши;
- “ҳалоллик”, “касбий лаёқат” ва “одоб қоидаларига риоя қилиш” каби асосий мезонлар қонун даражасида белгиланди.
Эндиликда Кенгашнинг доимий асосда ишловчи судьялари:
- Олий суддан – 2 нафар,
- вилоят босқичидаги судлардан – 7 нафар,
- туман ва шаҳар судларидан – 4 нафар судьядан иборат бўлади.
Номзодларнинг барчаси судьялар малака ҳайъатлари томонидан тавсия этилади. Кенгашнинг жамоатчилик асосидаги аъзолари эса илмий ташкилотлар ва фуқаролик жамияти институтлари тавсияси билан шакллантирилади.
2025 йил 15 декабрдан бошлаб Кенгашнинг расмий веб-сайтида:
- суд тизимида бўш турган барча лавозимлар,
- уларни эгаллаш тартиблари,
- номзодларни танлаш ва тайинлаш жараёнларининг ҳар бир босқичи очиқ эълон қилиб борилади.
Бундан ташқари, номзодлардан ортиқча ҳужжатлар талаб қилиш амалиёти тугатилади, Кенгашнинг ахборот тизими идоралараро база билан тўлиқ интегрatsiя қилинади.
Фармонга мувофиқ:
- судьялар иш фаолияти самарадорлигини баҳолашда сунъий интеллектдан фойдаланилади;
- номзодларнинг психологик портретини баҳолаш электрон платформа орқали амалга оширилади;
- Кенгаш мажлисларида овоз бериш ва қарор қабул қилиш жараёнлари рақамлаштирилади.
Кенгашга 4 та қўшимча штат бирлиги ажратилиб, унинг умумий штати 32 та қилиб белгиланди.
Кенгаш, Олий суд ва Бош прокуратура адолатсиз ҳукм ва қарорлар учун жавобгарликни халқаро мезонлар асосида қайта кўриб чиқиш, Кенгаш аъзолари фаолиятига ноқонуний аралашув ҳолатлари учун жиноий жавобгарлик белгилаш бўйича таҳлилий материал тайёрлайди.
Шу билан бирга, судьяларга нисбатан интизомий иш юритишда уларнинг ҳимоя ҳуқуқи кафолатланади, интизомий жазоларнинг аниқ мезонлари белгиланади ва жазо амалда бўлган вақтда юқори лавозимларга тавсия этиш тақиқланади.
- Одил судлов академиясига қабулда хотин-қизлар учун алоҳида квота белгиланиши мумкин;
- Ўзбекистон аёл судьялар ассоциatsiяси тузилиши учун ташаббус қўллаб-қувватланди;
- Академияда ўқитувчи сифатида ишлаган судьялар фаолият тугагач, ўз лавозимига қайта олиш ҳуқуқига эга бўлади.
Мазкур Фармон судьялар мустақиллиги ва суд-ҳуқуқ ислоҳотларини янги босқичга олиб чиқиш, судьялар ҳамжамияти органларининг профессионал ва институционал самарадорлигини оширишга хизмат қилади.

УКАЗ ОБ УСИЛЕНИИ НЕЗАВИСИМОСТИ СУДЕБНОЙ ВЛАСТИ И СОВЕРШЕНСТВОВАНИИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ОРГАНОВ СУДЕЙСКОГО СООБЩЕСТВА
24 ноября 2025 года Президент Республики Узбекистан подписал важный Указ, направленный на коренное совершенствование деятельности органов судейского сообщества, обеспечение независимости судебной власти, а также усиление открытости процессов отбора и назначения кадров. Данный документ служит важным этапом в реализatsiи задач, определенных в стратегии «Узбекистан – 2030».
Указом в качестве приоритетных задач определены усиление принципа самоуправления в деятельности органов судейского сообщества, опора на прозрачные и четкие критерии при формировании судейского корпуса, а также широкое внедрение гласности в процессы отбора кандидатов. Также, в целях обеспечения гендерного равенства в судебной системе, планируется довести долю женщин-судей как минимум до 30 процентов.
Одобрен ряд важных предложений по внедрению в законодательство принципа несменяемости судей. В частности:
судьи назначаются сначала на 5-летний срок, а затем на бессрочной основе;
кандидаты на руководящие и вышестоящие судейские должности отбираются среди судей на основе открытого конкурса;
на законодательном уровне закреплены такие основные критерии, как «честность», «профессиональная компетентность» и «соблюдение правил этики».
Отныне состав судей Совета, работающих на постоянной основе, будет выглядеть следующим образом:
от Верховного суда – 2 судьи,
от судов областного звена – 7 судей,
от районных и городских судов – 4 судьи.
Все кандидаты рекомендуются квалификatsiонными коллегиями судей. Члены Совета, работающие на общественной основе, формируются по рекомендatsiи научных организatsiй и институтов гражданского общества.
С 15 декабря 2025 года на официальном веб-сайте Совета будут открыто публиковаться:
все вакантные должности в судебной системе,
порядок их замещения,
каждый этап процессов отбора и назначения кандидатов.
Кроме того, отменяется практика истребования лишних документов от кандидатов, а информatsiонная система Совета будет полностью интегрирована с межведомственными базами данных.
Согласно Указу:
при оценке эффективности деятельности судей будет использоваться искусственный интеллект;
оценка психологического портрета кандидатов будет осуществляться через электронную платформу;
процессы голосования и принятия решений на заседаниях Совета будут цифровизированы.
Совету выделено 4 дополнительные штатные единицы, общая численность штата установлена в количестве 32 единиц. Совет, Верховный суд и Генеральная прокуратура подготовят аналитические материалы по пересмотру ответственности за несправедливые приговоры и решения на основе международных критериев, а также по установлению уголовной ответственности за случаи незаконного вмешательства в деятельность членов Совета.
Вместе с тем, при дисциплинарном производстве в отношении судей гарантируется их право на защиту, устанавливаются четкие критерии дисциплинарных взысканий, а в период действия взыскания запрещается рекомендовать судью на вышестоящие должности.
при приеме в Академию правосудия могут быть установлены отдельные квоты для женщин;
поддержана инициатива создания Ассоциatsiи женщин-судей Узбекистана;
судьи, работавшие преподавателями в Академии, после завершения деятельности имеют право вернуться на свою прежнюю должность.
Данный Указ послужит выведению независимости судей и судебно-правовых реформ на новый уровень, а также повышению профессиональной и институциональной эффективности органов судейского сообщества.