Япония тажрибаси: фуқаролик қонунчилигини такомиллаштириш бўйича малака ошириш
Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси вакили 2026 йил 16–26 феврал кунлари ЖИCА халқаро ташкилоти кўмагида Япония давлатининг Токио шаҳрида фуқаролик қонунчилигини такомиллаштириш масалаларига бағишланган малака ошириш курсларида иштирок этди.
Семинар-тренинглар давомида япониялик профессор-ўқитувчилар томонидан қуйидаги мавзуларда машғулотлар ўтказилди:
— генератив сунъий интеллект ва муаллифлик ҳуқуқи;
— рақамли платформаларни ҳуқуқий тартибга солиш;
— шартномадан ташқари мажбуриятлар (деликт) ҳуқуқи ва номулкий ҳуқуқларни ҳимоя қилиш;
— қўлланиладиган ҳуқуқни танлаш масалалари;
— суд тизимининг ҳуқуқни ҳимоя қилишдаги роли, мажбуриятлари ҳамда превентив ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш;
— фуқаролик муносабатларида давлат иштироки.
Шунингдек, хизмат сафари доирасида Япония Адлия вазирлигига ташриф буюрилиб, вазирлик таркибидаги Суд ишлари бюроси фаолияти билан яқиндан танишилди.
Ўзбекистон делегацияси аъзолари Ўзбекистоннинг Япониядаги элчиси Мухсинсўжа Абдурахмонов билан учрашув ўтказдилар.
Семинар-тренинглар якунида иштирокчиларга “Фуқаролик ҳуқуқи” бўйича ҳамкорлик дастури муваффақиятли якунлангани ҳақида сертификатлар топширилди.

Японский опыт: повышение квалификации в сфере совершенствования гражданского законодательства
Представитель Академия правосудия Республики Узбекистан в период с 16 по 26 февраля 2026 года принял участие в курсах повышения квалификации, посвящённых вопросам совершенствования гражданского законодательства, которые прошли в городе Токио при содействии международной организации JICA.
В ходе семинаров и тренингов японскими профессорами и преподавателями были проведены занятия по следующим темам:
— генеративный искусственный интеллект и авторское право;
— правовое регулирование цифровых платформ;
— внедоговорные обязательства (деликтное право) и защита нематериальных прав;
— вопросы выбора применимого права;
— роль и обязанности судебной системы в защите прав, а также превентивная правовая поддержка;
— участие государства в гражданских правоотношениях.
Кроме того, в рамках служебной поездки состоялся визит в Министерство юстиции Японии, где участники ознакомились с деятельностью Бюро судебных дел.
Члены делегации Узбекистана также провели встречу с Послом Республики Узбекистан в Японии Мухсинсоджа Абдурахмоновым.
По итогам семинаров и тренингов участникам были вручены сертификаты о успешном завершении программы сотрудничества по направлению «Гражданское право».