ХАЛҚАРО ЮРИСТЛАР КОМИССИЯСИ (ИCЖ) ВАКИЛЛАРИ БИЛАН УЧРАШУВ БЎЛИБ ЎТДИ
Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академиясида Халқаро юристлар комиссияси (ICJ) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Мулоқот давомида Академия ва ICJ ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Хусусан, 2026–2027-ўқув йилида Академия тингловчилари учун халқаро ҳуқуқ йўналишида махсус ўқув курсини ташкил этиш ҳамда мазкур курсга нуфузли хорижий экспертларни, жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти экспертларини жалб этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, учрашувда халқаро одил судлов стандартларини ўқув жараёнига жорий этиш, судялар ва суд тизими мутахассисларининг халқаро ҳуқуқ соҳасидаги билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш, қўшма таълим дастурлари ҳамда илмий-амалий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув очиқ ва конструктив руҳда ўтиб, томонлар суд-ҳуқуқ соҳасида халқаро тажрибани кенг жорий этиш, ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ҳамда истиқболда қўшма таълим ва экспертлик ташаббусларини амалга оширишга тайёр эканликларини билдирдилар.

СОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА С ПРЕДСТАВИТЕЛЯМИ МЕЖДУНАРОДНОЙ КОМИССИИ ЮРИСТОВ (ICJ)
В Академии правосудия Республики Узбекистан состоялась встреча с представителями Международной комиссии юристов (ICJ).
В ходе встречи были обсуждены перспективы дальнейшего развития сотрудничества между Академией и ICJ. В частности, особое внимание было уделено вопросам организации в 2026–2027 учебном году специального курса по международному праву для слушателей Академии, а также привлечения к его реализации авторитетных зарубежных экспертов, включая экспертов органов Организации Объединённых Наций.
Кроме того, стороны обменялись мнениями по вопросам внедрения международных стандартов правосудия в образовательный процесс, укрепления знаний и практических навыков судей и специалистов судебной системы в области международного права, а также реализации совместных образовательных и научно-практических проектов.
Встреча прошла в открытой и конструктивной атмосфере. Стороны подтвердили готовность к дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества, широкому внедрению международного опыта в судебно-правовую сферу, а также реализации совместных образовательных и экспертных инициатив.