Вилоят ва унга тенглаштирилган судлар раисларининг ўринбосарлари учун малака ошириш курси бошланди
Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академиясида вилоят ва уларга тенглаштирилган судлар раисларининг ўринбосарлари учун малака ошириш курсининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур ўқув курсида республиканинг барча ҳудудларидан ташриф буюрган 35 нафар суд раислари ўринбосарлари иштирок этмоқда. Курс 5 кун давомида ўтказилиб, жами 38 академик соатга мўлжалланган.
Курснинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Судялар олий кенгаши раиси Х.Ёдгоров ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий суди раисининг биринчи ўринбосари А.Усмонов иштирок этиб, суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, суд тизимида профессионал кадрлар салоҳиятини ошириш ҳамда раҳбар ходимларнинг масъулияти ҳақида маъруза қилдилар.
Ўқув дастури суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти, судларда оммавий ахборот воситалари билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш, замонавий геосиёсий жараёнлар, стресс ва вақтни бошқариш, шунингдек, суд амалиётининг долзарб масалаларига бағишланган мавзуларни қамраб олган.
Шунингдек, тингловчилар Олий суд фаолияти билан яқиндан танишиш, жиноят, фуқаролик, ма'мурий ва иқтисодий ишлар бўйича суд амалиётини таҳлил қилишга қаратилган амалий машғулотларда ҳам иштирок этадилар.
Малака ошириш курси суд раислари ўринбосарларининг касбий билим ва кўникмаларини янада мустаҳкамлаш, бошқарув салоҳиятини ошириш ҳамда одил судлов сифатини юксалтиришга хизмат қилади.

Начался курс повышения квалификации для заместителей председателей областных и приравненных к ним судов
01.06.2026 / 20:21
29
В Академии правосудия Республики Узбекистан состоялась церемония открытия курса повышения квалификации для заместителей председателей областных и приравненных к ним судов.
В данном учебном курсе принимают участие 35 заместителей председателей судов, прибывших из различных регионов республики. Курс проводится в течение 5 дней и рассчитан на 38 академических часов.
В церемонии открытия приняли участие председатель Высшего судейского совета Республики Узбекистан Х.Ёдгоров и первый заместитель председателя Верховного суда Республики Узбекистан А.Усманов, которые выступили с докладами о проводимых в стране масштабных судебно-правовых реформах, вопросах повышения профессионального потенциала кадров судебной системы и ответственности руководящих работников.
Программа курса охватывает актуальные вопросы судебно-правовой сферы, включая содержание и значение проводимых реформ, развитие эффективного взаимодействия судов со средствами массовой информации, современные геополитические процессы, управление стрессом и временем, а также анализ актуальных вопросов судебной практики.
Кроме того, слушатели получат возможность ознакомиться с деятельностью Верховного суда, а также принять участие в практических занятиях, посвящённых анализу судебной практики по уголовным, гражданским и экономическим делам.
Курс повышения квалификации направлен на дальнейшее укрепление профессиональных знаний и навыков заместителей председателей судов, повышение их управленческого потенциала и совершенствование качества отправления правосудия.