Суд тизими фаолиятини ёритишга ихтисослашган журналистлар тайёрланмоқда
Аввал хабар қилганимиздек бугун Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академиясида “Суд журналистикаси” йўналишидаги махсус ўқув курсининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур ўқув курси Одил судлов академияси ҳамда Журналистика ва оммавий коммуникациялар университети ҳамкорлигида ташкил этилиб, унинг асосий мақсади бўлажак журналистларда суд-ҳуқуқ тизими фаолиятини чуқур англаш, суд жараёнларини холис ва профессионал ёритиш кўникмаларини шакллантиришдан иборат бўлди.
Тадбирда Судялар олий кенгаши раиси Х.Б. Ёдгоров, Журналистика ва оммавий коммуникациялар университети Ёшлар масалалари ва маънавий-маърифий ишлар бўйича биринчи проректори С.Б. Рашидов, Одил судлов академияси ректори Ш.Ё. Абдуқодиров, шунингдек Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси раиси в.б. Ш.О. Ориповлар иштирок этиб, сўзга чиқдилар.
Улар ўз маърузаларида мамлакатимизда суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, суд тизимининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, жамоатчилик билан самарали мулоқотни кучайтиришда оммавий ахборот воситаларининг ўрни беқиёс эканлигини таъкидладилар.
Мазкур ўқув курсида жами 41 нафар Журналистика ва оммавий коммуникациялар университети талабалари иштирок этди. Улар ушбу курс орқали суд-ҳуқуқ тизими фаолиятини чуқур ўрганиш ҳамда суд жараёнларини профессионал даражада ёритиш бўйича амалий кўникмаларга эга бўлиш имкониятини қўлга киритдилар.

Подготовка журналистов, специализирующихся на освещении деятельности судебной системы
Как ранее сообщалось, сегодня в Академии правосудия Республики Узбекистан состоялась церемония открытия специализированного учебного курса по направлению «Судебная журналистика».
Данный курс организован в рамках сотрудничества Академии правосудия и Университета журналистики и массовых коммуникаций. Его ключевая цель — сформировать у будущих журналистов глубокое понимание функционирования судебно-правовой системы, а также развить навыки объективного, точного и профессионального освещения судебных процессов.
В мероприятии приняли участие председатель Высшего судейского совета Х.Б.Ёдгоров, первый проректор по вопросам молодёжи и духовно-просветительской работы Университета журналистики и массовых коммуникаций С.Б.Рашидов, ректор Академии правосудия Ш.Ё.Абдукодиров, а также исполняющий обязанности председателя Союза журналистов Узбекистана Ш.О.Орипов.
В своих выступлениях спикеры особо подчеркнули масштаб проводимых в стране реформ в судебно-правовой сфере, важность обеспечения открытости и прозрачности судебной системы, а также значимую роль средств массовой информации в развитии эффективного диалога с общественностью.
В рамках курса обучение проходят 41 студента Университета журналистики и массовых коммуникаций. Программа предоставляет им возможность углублённо изучить деятельность судебно-правовой системы и приобрести практические навыки профессионального освещения судебных процессов.