Суд ҳокимиятида кадрлар билан ишлаш тизими такомиллаштирилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан ташкил этилган Раҳбар кадрларни баҳолаш марказида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администратсияси, Олий суд, Судялар олий кенгаши ва Одил судлов академияси масъуллари иштирокида тақдимот тадбири ўтказилди.
Унда суд ҳамжамияти вакиллари давлат хизматида профессионал кадрлар корпусини шакллантириш, уларни баҳолаш ва ривожлантириш бўйича жорий этилган замонавий тизим билан таништирилди.
Маълумот учун, давлат хизматчиларини баҳолаш жараёнига рақамлаштириш ва сунъий интеллект технологияларини кенг жорий этиш натижасида илгари раҳбарликка бир нафар номзодни ўртача 7 соат давом этган ассессмент баҳолаш жараёни ҳозирги кунда 80 дақиқани ташкил этмоқда.
Учрашувда:
▫️судялар корпуси вакилларига номзодлар танлашда рақамли технологиялар, хусусан сунъий интеллектни қўллаш;
▫️туман суди судялари ва ходимлари учун давлат бошқаруви, рақамлаштириш ва сунъий интеллект йўналишларида маҳаллий ва хорижий стажировкаларни ташкил этиш;
▫️"Ел-юрт умиди", JICA, KOICA ва бошқа халқаро стипендия дастурлари орқали хорижда ўқиган истиқболли кадрларни суд органларига жалб этиш;
▫️Президент мактабларини битириб олий таълим муассасаларида ўқиётган ва тамомлаганларни “устоз-менторинг” тамойили асосида суд органлари фаолиятида амалиётларни ташкил этиш ҳамда ишга йўналтириш;
▫️давлат бошқаруви тизими ва суд ҳокимияти органлари ўртасида янги авлод кадрларини шакллантириш ва истиқболли раҳбарларни аниқлашга қаратилган ТОП-100 танлов дастурини амалга ошириш бўйича ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.

The personnel management system in the judiciary is being improved
A presentation event was held at the Leadership Assessment Center, established at the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan, with the participation of representatives from the Presidential Administration, the Supreme Court, the Supreme Judicial Council, and the Academy of Justice.
During the event, representatives of the judicial community were introduced to a modern system for the formation, assessment, and development of a professional corps of civil servants.
For reference, as a result of the widespread introduction of digital solutions and artificial intelligence technologies into the civil service assessment process, the assessment duration per candidate has been reduced from an average of 7 hours to approximately 80 minutes.
During the meeting, key areas of cooperation were identified, including:
▫️the use of digital technologies, particularly artificial intelligence, in the selection of candidates for the judiciary;
▫️the organization of local and international internships for district court judges and staff in public administration, digitalization, and artificial intelligence;
▫️the attraction of promising specialists educated abroad through international scholarship programs such as “El-yurt umidi”, JICA, KOICA, and others to judicial bodies;
▫️the organization of internships and employment opportunities for graduates of Presidential Schools and higher education institutions based on the “ustoz-mentoring” (mentor-based) approach;
▫️the implementation of the “TOP-100” selection program aimed at developing a new generation of professionals and identifying high-potential leaders in public administration and the judiciary.