✔️2026-йил 8-июл куни “Рақамли ҳукумат” тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-257-сон қабул қилинди.
✔️Мазкур қарор билан Ягона интегратсиялашган рақамли платформани жорий этиш ва давлат бошқарувида рақамли технологияларни янада кенг қўллаш бўйича муҳим вазифалар белгиланди.
✔️Қарорга кўра, 2028-йил якунига қадар давлат органларининг камида
5 мингта маъмурий функсияси рақамлаштирилади. Шунингдек, давлат ахборот тизимларини ишлаб чиқиш ва улардан фойдаланиш харажатларини камида 30 фоизга қисқартириш режалаштирилган.
✔️Ягона интегратсиялашган рақамли платформа “Рақамли ҳукумат” тизимининг асосий технологик элементи ҳисобланади. Ушбу платформа давлат ахборот тизимларини яратиш, ривожлантириш, қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг киберхавфсизлигини таъминлашда ягона архитектура, стандартлар, технологик ва ташкилий ёндашувларни қўллашга хизмат қилади.
✔️Бундан ташқари, платформа қайта фойдаланиладиган рақамли компонентлар ва сервислар орқали давлат ахборот тизимларини ишлаб чиқишни тезлаштириш, уларни стандартлаштириш ҳамда харажатларни камайтириш имконини беради.
✔️Қарорга мувофиқ, 2027-йил 1-январдан бошлаб давлат органларида ички ҳужжатлар алмашинуви, қарорларни қабул қилиш ва келишиш, шунингдек давлат хизматларини кўрсатиш ишлари мазкур платформа ва унинг рақамли компонентларидан фойдаланган ҳолда тўлиқ электрон шаклда амалга оширилади.
✔️Шунингдек, платформа доирасида давлат органлари ва ташкилотларининг ахборот тизимлари ўртасида маълумот алмашишни соддалаштириш мақсадида очиқ интегратсия – Опен АПИ тамойили жорий этилади. Бу турли ахборот тизимларининг ўзаро тезкор ва хавфсиз ишлашини таъминлайди.
✍️Инсон ҳуқуқлари, халқаро ҳуқуқ ва ижтимоий-гуманитар фанлар кафедраси мудири й.ф.д., профессор З.Амиров

✔️ 8 июля 2026 года принято Постановление Президента Республики Узбекистан № ПҚ-257 «О мерах по дальнейшему развитию системы „Цифровое правительство“».
✔️ Постановлением определены важнейшие задачи по внедрению Единой интегрированной цифровой платформы и дальнейшему расширению применения цифровых технологий в государственном управлении.
✔️ Согласно Постановлению, до конца 2028 года планируется цифровизировать не менее 5 тысяч административных функций государственных органов. Кроме того, предусматривается сокращение расходов на разработку и эксплуатацию государственных информационных систем как минимум на 30 процентов.
✔️ Единая интегрированная цифровая платформа станет основным технологическим элементом системы «Цифровое правительство». Она обеспечит применение единой архитектуры, стандартов, технологических и организационных подходов при создании, развитии, сопровождении и обеспечении кибербезопасности государственных информационных систем.
✔️ Кроме того, платформа позволит ускорить разработку государственных информационных систем за счёт использования повторно применяемых цифровых компонентов и сервисов, обеспечить их стандартизацию и снизить затраты.
✔️ В соответствии с Постановлением, с 1 января 2027 года внутренний документооборот, процессы принятия и согласования решений в государственных органах, а также предоставление государственных услуг будут осуществляться полностью в электронной форме с использованием данной платформы и её цифровых компонентов.
✔️ Также в рамках платформы будет внедрён принцип Open API (открытой интеграции), направленный на упрощение обмена данными между информационными системами государственных органов и организаций. Это обеспечит быстрое, безопасное и эффективное взаимодействие различных государственных информационных систем.