Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги юридик кадрлари учун то'лов асосида малака ошириш курслари бошланди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025-йил 21-августдаги ПФ–141-сон Фармони ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси ҳамда Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги ҳамкорлигида вазирлик тизимида фаолият юритаётган юридик кадрлар учун қисқа муддатли пулли малака ошириш курслари бошланди.
Мазкур ўқув дастури юридик кадрларнинг замонавий қонунчилик, ҳуқуқни қўллаш амалиёти ҳамда давлат бошқарувида юридик хизмат фаолиятига оид билим ва кўникмаларини янада ривожлантиришга қаратилган.
Курслар давомида тингловчиларга соҳага оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардаги янгиликлар, ҳуқуқий таваккалчиликларни бошқариш, шартномавий-ҳуқуқий муносабатлар, суд амалиёти ҳамда ҳуқуқий экспертизанинг долзарб масалалари бўйича назарий ва амалий машғулотлар ўтказилади.
Машғулотлар Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси профессор-ўқитувчилари, шунингдек, Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти судларида фаолият юритаётган кўп йиллик тажрибага эга судялар иштирокида олиб борилади.
Малака ошириш курслари интерактив таълим усуллари, кейс-таҳлиллар ва амалий муҳокамалар асосида ташкил этилиб, иштирокчиларнинг касбий компетенсияларини ривожлантириш ҳамда хизмат фаолияти самарадорлигини оширишга хизмат қилади.

НАЧАЛИСЬ ПЛАТНЫЕ КУРСЫ ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ ДЛЯ ЮРИДИЧЕСКИХ КАДРОВ МИНИСТЕРСТВА СТРОИТЕЛЬСТВА И ЖИЛИЩНО-КОММУНАЛЬНОГО ХОЗЯЙСТВА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 21 августа 2025 года № ПФ–141 Академией правосудия Республики Узбекистан совместно с Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства Республики Узбекистан организованы краткосрочные платные курсы повышения квалификации для юридических кадров, осуществляющих деятельность в системе Министерства.
Программа обучения направлена на совершенствование знаний и практических навыков слушателей в области современного законодательства, правоприменительной практики, а также организации деятельности юридических служб в системе государственного управления.
В рамках курса проводятся теоретические и практические занятия по актуальным изменениям в нормативно-правовой базе, вопросам управления правовыми рисками, договорно-правовым отношениям, судебной практике и современным аспектам правовой экспертизы.
Занятия проводят профессора-преподаватели Академии правосудия Республики Узбекистан, а также судьи судов города Ташкента и Ташкентской области, обладающие многолетним практическим опытом.
Обучение организовано с использованием интерактивных методов, анализа практических кейсов и профессиональных дискуссий, что способствует развитию профессиональных компетенций участников и повышению эффективности их профессиональной деятельности.