ЎҚУВ ЖАРАЁНЛАРИГА ПОЛШАЛИК ЭКСПЕРТ ЖАЛБ ЭТИЛДИ
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ–141-сон Фармонида Одил судлов академиясида ташкил этиладиган ўқув жараёнларига халқаро экспертларни жалб этиш вазифаси белгиланган.
Мазкур вазифалар ижроси доирасида Одил судлов академиясига Полша Республикасининг Белосток университети Юридик факултети ҳузуридаги Жиноят ҳуқуқи ва криминология кафедраси профессори Катарзйна Ласкоwска ташриф буюрди.
Ташрифдан кўзланган асосий мақсад малака ошириш курсларида таҳсил олаётган судяларни жиноят ҳуқуқи ва криминология соҳасидаги илғор хорижий тажрибалар билан таништириш ҳамда илмий ҳамкорликни ривожлантиришдан иборат.
Ташриф аввалида меҳмон Академиянинг илмий, инновациялар ва ахборот-таҳлилий ишлар бўйича проректори Н. Салайев билан учрашди. Мулоқот давомида истиқболдаги ҳамкорлик йўналишлари ва кутилаётган натижалар муҳокама қилинди.
Шундан сўнг профессор Катарзйна Ласкоwска Академия тингловчилари учун “Полшада жиноятчиликнинг бугунги ҳолати ва ривожланиш омиллари” мавзусида маъруза ўқиди.
Ма'лумот учун: Катарзйна Ласкоwска Белосток университети Юридик факултети Жиноят ҳуқуқи ва криминология кафедраси мудири, таниқли криминолог олима ҳисобланади. У 240 дан ортиқ илмий ишлар муаллифи бўлиб, илмий фаолиятида уюшган жиноятчилик, давлат хавфсизлиги, оилавий зўравонлик ҳамда Марказий Осиё мамлакатларидаги криминологик муаммоларни тадқиқ этиб келмоқда.

POLISH EXPERT ENGAGED IN THE EDUCATIONAL PROCESS
In accordance with Presidential Decree No. PF–141 of the Republic of Uzbekistan, the Academy of Justice is tasked with engaging international experts in its educational programs.
As part of the implementation of this task, Professor Katarzyna Laskowska of the Department of Criminal Law and Criminology at the Faculty of Law of the University of Białystok (Poland) visited the Academy of Justice.
The purpose of the visit was to introduce judges attending professional development courses to advanced foreign experience in criminal law and criminology, as well as to strengthen academic cooperation.
During the visit, Professor Laskowska met with N. Salayev, Vice-Rector for Research, Innovation, and Information-Analytical Affairs of the Academy. The parties discussed prospective areas of cooperation and expected outcomes of future joint activities.
Professor Katarzyna Laskowska then delivered a lecture for Academy participants on the topic “The Current State of Crime in Poland and the Factors Influencing Its Development.”
For reference, Professor Katarzyna Laskowska is the Head of the Department of Criminal Law and Criminology at the Faculty of Law of the University of Białystok and a renowned scholar in criminology and criminal law. She is the author of more than 240 scientific publications. Her research focuses on organized crime, state security, domestic violence, and criminological issues in Central Asian countries.