ЎҚУВ ЖАРАЁНЛАРИГА ПОЛШАЛИК ЭКСПЕРТ ЖАЛБ ЭТИЛДИ
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ–141-сон Фармонида Одил судлов академиясида ташкил этиладиган ўқув жараёнларига халқаро экспертларни жалб этиш вазифаси белгиланган.
Мазкур вазифалар ижроси доирасида Одил судлов академиясига Полша Республикасининг Белосток университети Юридик факултети ҳузуридаги Жиноят ҳуқуқи ва криминология кафедраси профессори Катарзйна Ласкоwска ташриф буюрди.
Ташрифдан кўзланган асосий мақсад малака ошириш курсларида таҳсил олаётган судяларни жиноят ҳуқуқи ва криминология соҳасидаги илғор хорижий тажрибалар билан таништириш ҳамда илмий ҳамкорликни ривожлантиришдан иборат.
Ташриф аввалида меҳмон Академиянинг илмий, инновациялар ва ахборот-таҳлилий ишлар бўйича проректори Н. Салайев билан учрашди. Мулоқот давомида истиқболдаги ҳамкорлик йўналишлари ва кутилаётган натижалар муҳокама қилинди.
Шундан сўнг профессор Катарзйна Ласкоwска Академия тингловчилари учун “Полшада жиноятчиликнинг бугунги ҳолати ва ривожланиш омиллари” мавзусида маъруза ўқиди.
Ма'лумот учун: Катарзйна Ласкоwска Белосток университети Юридик факултети Жиноят ҳуқуқи ва криминология кафедраси мудири, таниқли криминолог олима ҳисобланади. У 240 дан ортиқ илмий ишлар муаллифи бўлиб, илмий фаолиятида уюшган жиноятчилик, давлат хавфсизлиги, оилавий зўравонлик ҳамда Марказий Осиё мамлакатларидаги криминологик муаммоларни тадқиқ этиб келмоқда.

К УЧЕБНОМУ ПРОЦЕССУ ПРИВЛЕЧЁН ПОЛЬСКИЙ ЭКСПЕРТ
Указом Президента Республики Узбекистан № УП–141 предусмотрено привлечение международных экспертов к образовательным программам, реализуемым в Академии правосудия.
В рамках исполнения данной задачи Академию правосудия посетила профессор кафедры уголовного права и криминологии юридического факультета Белостокского университета Республики Польша Катажина Лясковска.
Цель визита — ознакомление судей, проходящих курсы повышения квалификации, с передовым зарубежным опытом в сфере уголовного права и криминологии, а также развитие научного сотрудничества.
В ходе визита состоялась встреча с проректором Академии по научной, инновационной и информационно-аналитической работе Н. Салаевым. В ходе беседы были обсуждены перспективные направления сотрудничества и ожидаемые результаты совместной деятельности.
Затем профессор Катажина Лясковска выступила перед слушателями Академии с лекцией на тему «Современное состояние преступности в Польше и факторы её развития».
Для справки: Катажина Лясковска является заведующей кафедрой уголовного права и криминологии юридического факультета Белостокского университета, известным специалистом в области криминологии и уголовного права. Она является автором более 240 научных работ. Основными направлениями её исследований являются организованная преступность, государственная безопасность, семейное насилие и криминологические проблемы стран Центральной Азии.