Оила ва гендер масалаларида илмий-амалий ҳамкорлик кенгаймоқда
Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси ҳамда Оила ва хотин-қизлар қўмитаси ҳузуридаги Оила ва гендер илмий-тадқиқот институти ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
⏺ Мазкур меморандум томонлар ўртасида оила ва гендер масалалари, суд-ҳуқуқ соҳасида илмий-тадқиқот фаолияти, таълим ва малака ошириш йўналишларида ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган.
📄 Ҳужжат доирасида илмий ва амалий тадқиқотларни амалга ошириш, мутахассислар иштирокида семинар, конференция ва бошқа тадбирларни ташкил этиш, шунингдек, тажриба ва илмий-услубий материаллар алмашинувини йўлга қўйиш кўзда тутилади.
👩🏼⚖️ Шунингдек, ҳамкорлик доирасида судьялик лавозимлари учун салоҳиятли хотин-қиз кадрларни тайёрлаш, уларнинг суд-ҳуқуқ тизимидаги ўрни ва ролини янада ошириш, судьялар корпусида аёллар вакиллигини кенгайтириш ҳамда аёл судьялар улушини 30 фоизга етказишга қаратилган чора-тадбирларни илмий ва амалий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилади.
📝 Мазкур ҳамкорлик икки ташкилотнинг илмий ва амалий салоҳиятини бирлаштириш, оила ва гендер масалаларига оид ҳуқуқий билимларни янада такомиллаштириш, суд-ҳуқуқ тизимида хотин-қизларнинг профессионал салоҳиятини рўёбга чиқариш ҳамда ушбу йўналишдаги тадқиқотларни ривожлантиришга хизмат қилади.

«Расширяется научно-практическое сотрудничество в сфере семьи и гендерных вопросов»
Между Академией правосудия Республики Узбекистан и Научно-исследовательским институтом «Семья и женщины» при Комитете семьи и женщин подписан Меморандум о взаимном сотрудничестве.
Настоящий Меморандум направлен на дальнейшее развитие сотрудничества между сторонами в сфере семейных и гендерных вопросов, научно-исследовательской деятельности в области судебно-правовой сферы, а также образования и повышения квалификации.
В рамках документа предусматривается проведение научных и практических исследований, организация семинаров, конференций и других мероприятий с участием специалистов, а также налаживание обмена опытом и научно-методическими материалами.
Особое внимание в рамках сотрудничества будет уделено вопросам подготовки перспективных кадров из числа женщин для занятия судейских должностей, дальнейшего повышения их роли и значения в судебно-правовой системе, расширения представительства женщин в судейском корпусе, а также научного и практического сопровождения мер, направленных на доведение доли женщин-судей до 30 процентов.
Данное сотрудничество будет способствовать объединению научного и практического потенциала двух организаций, совершенствованию правовых знаний по вопросам семьи и гендера, реализации профессионального потенциала женщин в судебно-правовой системе, а также развитию исследований в данном направлении.