ОДИЛ СУДЛОВ КАДЕМИЯСИДА ЙХҲТ ЛОЙИҲАЛАРИ КООРДИНАТОРИ БИЛАН УЧРАШУВ БЎЛИБ ЎТДИ
Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академиясида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ОСCЕ) Ўзбекистондаги Лойиҳалари координатори, элчи Антти Карттунен бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида Академия ректори Шерзод Абдуқодиров Академия фаолияти, суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳамда судяларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш борасида олиб борилаётган ишлар ҳақида маълумот берди.
Томонлар Академия ва ЙХҲТ ўртасида бугунги кунда йўлга қўйилган самарали ҳамкорликни юқори баҳолаб, хусусан, республика судялари учун кибержиноятларга қарши кураш мавзусида мунтазам равишда ташкил этиб келинаётган ўқув-тренингларнинг аҳамияти ва самарадорлигини алоҳида таъкидладилар.
Шунингдек, учрашувда Академия ва ЙХҲТ ўртасидаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилиниб, 2027–2028-йилларга мўлжалланган ҳамкорлик бўйича Йўл харитасини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш масалалари юзасидан фикр алмашилди. Элчи Антти Карттунен томонидан суд-ҳуқуқ соҳасида салоҳиятни ошириш, судялар учун замонавий ўқув дастурларини ташкил этиш ҳамда халқаро тажрибани жорий этишга қаратилган ҳамкорлик йўналишлари юзасидан таклифлар билдирилди.
Учрашув очиқ ва конструктив мулоқот руҳида ўтиб, томонлар ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш ва янги қўшма ташаббусларни амалга оширишга тайёр эканликларини билдирдилар.

В АКАДЕМИИ ПРАВОСУДИЯ СОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА С КООРДИНАТОРОМ ПРОЕКТОВ ОБСЕ
В Академии правосудия Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией во главе с Координатором проектов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Узбекистане, Послом Антти Карттуненом.
В ходе встречи ректор Академии Ш.Абдукодиров проинформировал гостей о деятельности Академии, проводимых реформах в судебно-правовой системе, а также о работе по совершенствованию системы подготовки судей и повышения их квалификации.
Стороны высоко оценили эффективное сотрудничество между Академией и ОБСЕ, отметив особую значимость и результативность регулярно проводимых для судей республики учебных тренингов по вопросам противодействия киберпреступности.
Также были обсуждены перспективные направления дальнейшего взаимодействия между Академией и ОБСЕ, состоялся обмен мнениями по вопросам разработки и утверждения Дорожной карты сотрудничества на 2027–2028 годы. Посол Антти Карттунен высказал ряд предложений, направленных на повышение потенциала в судебно-правовой сфере, организацию современных образовательных программ для судей и внедрение международного опыта.
Встреча прошла в духе открытого и конструктивного диалога. Стороны подтвердили готовность к дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества и реализации новых совместных инициатив.