Одил судлов академиясида медиатсия институтини ривожлантириш масалаларига бағишланган халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академиясида "Ўзбекистон Республикасида медиатсия институтини ривожлантириш: халқаро стандартлар, суд амалиёти ва қонунчиликни такомиллаштириш масалалари" мавзусида халқаро қўшма давра суҳбати ташкил этилди.
Давра суҳбатида медиатсия институтини ривожлантиришнинг замонавий йўналишлари, халқаро тажрибани миллий амалиётга жорий этиш, низоларни муқобил ҳал этиш механизмларини такомиллаштириш, шунингдек, суд амалиёти ва амалдаги қонунчиликни янада ривожлантириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Тадбир давомида соҳа мутахассислари ва экспертлар томонидан медиатсиянинг ҳуқуқий тизимдаги ўрни, унинг самарадорлигини ошириш ҳамда халқаро стандартларни миллий амалиётга имплементатсия қилиш бўйича таклиф ва тавсиялар билдирилди.
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги юридик кадрлари учун то'лов асосида малака ошириш курслари бошланди

В Академии правосудия состоялся международный круглый стол, посвящённый развитию института медиации
В Академии правосудия Республики Узбекистан состоялся международный круглый стол на тему «Развитие института медиации в Республике Узбекистан: международные стандарты, судебная практика и совершенствование законодательства».
В ходе мероприятия участники обсудили современные тенденции развития института медиации, вопросы внедрения передового международного опыта в национальную практику, совершенствования механизмов альтернативного разрешения споров, а также дальнейшего развития судебной практики и законодательного регулирования в данной сфере.
Особое внимание было уделено роли медиации в современной правовой системе, повышению эффективности применения данного института и внедрению международных стандартов в национальную правоприменительную практику.
По итогам круглого стола специалисты и эксперты выработали ряд практических предложений и рекомендаций, направленных на дальнейшее совершенствование института медиации в Республике Узбекистан.
НАЧАЛИСЬ ПЛАТНЫЕ КУРСЫ ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ ДЛЯ ЮРИДИЧЕСКИХ КАДРОВ МИНИСТЕРСТВА СТРОИТЕЛЬСТВА И ЖИЛИЩНО-КОММУНАЛЬНОГО ХОЗЯЙСТВА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН