Одил судлов академиясида илмий-амалий конференция бўлиб ўтди
Бугун Одил судлов академиясида “Судга қадар иш юритиш босқичида тергов судяси фаолияти билан боғлиқ муаммолар” мавзусида илмий-амалий конференция ташкил этилди.
✅Одил судлов академияси ташаббуси билан ўтказилган мазкур анжуманда жиноят-протсессуал ҳуқуқ соҳасидаги долзарб масалалар, тергов судяси институтининг замонавий ривожланиш тенденсиялари ҳамда амалиётдаги мавжуд муаммолар муҳокама қилинди.
⏺Конференцияда республиканинг етакчи олий таълим ва илмий муассасалари вакиллари, суд-ҳуқуқ соҳаси экспертлари, профессор-ўқитувчилар, судялар ҳамда амалиётчи мутахассислар иштирок этди.
👤Тадбир давомида тергов судяси институтининг ривожланиш истиқболлари, судга қадар иш юритишда тортишув принципини таъминлаш, қонунчилик асосларини такомиллаштириш, халқаро ҳамкорликдаги ўрни ҳамда институтнинг тарихий-ҳуқуқий жиҳатлари юзасидан маърузалар тингланди.
🟦Шунингдек, Тошкент давлат юридик университети, Қорақалпоқ давлат университети, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳамда Президент ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий сиёсат институти мутахассислари ўз фикр-мулоҳазалари ва таклифлари билан иштирок этди.
📱Конференция якунида тергов судяси институтини янада ривожлантиришга доир таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилиши қайд этилди.

В Академии правосудия состоялась научно-практическая конференция
Сегодня в Академии правосудия была организована научно-практическая конференция на тему: «Проблемы, связанные с деятельностью следственного судьи на стадии досудебного производства».
В рамках мероприятия, проведённого по инициативе Академии правосудия, были обсуждены актуальные вопросы уголовно-процессуального права, современные тенденции развития института следственного судьи, а также существующие проблемы правоприменительной практики.
В конференции приняли участие представители ведущих высших образовательных и научных учреждений республики, эксперты судебно-правовой сферы, профессора-преподаватели, судьи и практикующие специалисты.
В ходе мероприятия были заслушаны доклады, посвящённые перспективам развития института следственного судьи, обеспечению принципа состязательности на стадии досудебного производства, совершенствованию законодательных основ, роли международного сотрудничества, а также историко-правовым аспектам данного института.
Также своими мнениями и предложениями поделились специалисты Ташкентского государственного юридического университета, Каракалпакского государственного университета, Академии правоохранительных органов и Института законодательства и правовой политики при Президенте Республики Узбекистан.
По итогам конференции было отмечено, что будут разработаны предложения и рекомендации по дальнейшему развитию института следственного судьи.