Кибержиноятчиликка қарши кураш – замон талаби!
Бугун Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЙХҲТ) Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамкорлигида “Кибержиноятчиликка қарши курашиш: келажакка назар” мавзусида семинар-тренинг ташкил этилди.
Тадбирда кибержиноятчиликнинг долзарб масалалари, рақамли далилларни тўплаш, таҳлил қилиш ва суд амалиётида баҳолашнинг ҳуқуқий асослари атрофлича муҳокама қилинди. Иштирокчилар халқаро тажрибалар, инсон ҳуқуқлари стандартлари ҳамда замонавий тергов технологияларидан самарали фойдаланиш услублари билан танишишмоқда.
Мазкур семинар-тренинг кибержиноятларга қарши курашиш бўйича мутахассисларнинг билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш, суд-ҳуқуқ тизими ходимларининг малакасини оширишга хизмат қилмоқда.

Борьба с киберпреступностью – требование времени!
Сегодня в городе Самарканде состоялся семинар-тренинг на тему «Противодействие киберпреступности: взгляд в будущее», организованный Академией правосудия Республики Узбекистан, Академией правоохранительных органов, а также Офисом координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
В рамках мероприятия были детально рассмотрены актуальные аспекты киберпреступности, а также правовые основы сбора, анализа и оценки цифровых доказательств в судебной практике. Участники ознакомились с передовым международным опытом, стандартами в области прав человека и современными подходами к применению технологий расследования.
Проведение данного семинара-тренинга направлено на укрепление профессиональных знаний и практических навыков специалистов в сфере противодействия киберпреступности, а также на повышение квалификации работников судебно-правовой системы.