Жиззах вилоятининг Зомин туманида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЙХҲТ) билан ҳамкорликда “Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятлар: аниқлашдан суд ҳукмига қадар” мавзусида ўқув курси ташкил этилди.
29–30 июль кунлари ўтказилган ўқув курсида судьялар ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларни аниқлаш ва судда кўриб чиқиш жараёнларига оид замонавий ёндашувлар билан танишдилар.
Машғулотлар давомида кибержиноятчиликка қарши курашишнинг амалий жиҳатлари, рақамли криминалистика имкониятлари, электрон далиллар билан ишлаш усуллари, блокчейн технологиялари, криптоактивлар билан боғлиқ масалалар ҳамда бошқа долзарб мавзулар муҳокама қилинди.
Ўқув курси якунида иштирокчиларга сертификатлар топширилди. Мазкур курс судьялар ва соҳа вакилларининг ахборот технологиялари билан боғлиқ ишларни самарали кўриб чиқиш борасидаги билим ва амалий кўникмаларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилиши таъкидланди.

В Зааминском районе Джизакской области Академией правосудия Республики Узбекистан совместно с Правоохранительной академией Республики Узбекистан и Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) организован учебный курс на тему «Преступления в сфере информационных технологий: от выявления до вынесения судебного решения».
В ходе учебного курса, состоявшегося 29–30 июля, судьи ознакомились с современными подходами к выявлению и судебному рассмотрению преступлений в сфере информационных технологий.
На занятиях обсуждались практические аспекты противодействия киберпреступности, возможности цифровой криминалистики, методы работы с электронными доказательствами, технологии блокчейна, вопросы, связанные с криптоактивами, а также другие актуальные темы.
По завершении учебного курса участникам были вручены сертификаты. Было отмечено, что данный курс способствует дальнейшему укреплению знаний и практических навыков судей и представителей сферы по эффективному рассмотрению дел, связанных с информационными технологиями.