Жиззах вилоятининг Зомин туманида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЙХҲТ) билан ҳамкорликда “Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятлар: аниқлашдан суд ҳукмига қадар” мавзусида ўқув курси ташкил этилди.
29–30 июль кунлари ўтказилган ўқув курсида судьялар ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларни аниқлаш ва судда кўриб чиқиш жараёнларига оид замонавий ёндашувлар билан танишдилар.
Машғулотлар давомида кибержиноятчиликка қарши курашишнинг амалий жиҳатлари, рақамли криминалистика имкониятлари, электрон далиллар билан ишлаш усуллари, блокчейн технологиялари, криптоактивлар билан боғлиқ масалалар ҳамда бошқа долзарб мавзулар муҳокама қилинди.
Ўқув курси якунида иштирокчиларга сертификатлар топширилди. Мазкур курс судьялар ва соҳа вакилларининг ахборот технологиялари билан боғлиқ ишларни самарали кўриб чиқиш борасидаги билим ва амалий кўникмаларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилиши таъкидланди.

The Academy of Justice of the Republic of Uzbekistan, in cooperation with the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan and the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), organized a training course entitled “Information Technology Crimes: From Detection to Court Judgment” in the Zaamin District of the Jizzakh Region.
During the training course, held on 29–30 July, judges explored modern approaches to detecting and adjudicating crimes in the field of information technology.
The sessions covered practical aspects of combating cybercrime, the capabilities of digital forensics, methods of handling electronic evidence, blockchain technologies, issues related to crypto-assets, and other relevant topics.
At the conclusion of the course, participants were awarded certificates. It was noted that the course would further strengthen the knowledge and practical skills of judges and other professionals in effectively handling cases involving information technology.