Хоразм вилоятида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЙХҲТ) ҳамкорлигида “Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятлар: аниқлашдан суд ҳукмига қадар” мавзусида ўқув курси ташкил этилди.
Ўқувлар 11–12 июнь кунлари ўтказилиб, унда судьялар ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларни аниқлаш ва судда кўриб чиқиш жараёнларига оид замонавий ёндашувлар билан танишдилар.
Ўқув жараёнида кибержиноятчиликка қарши курашишнинг амалий жиҳатлари, рақамли криминалистика имкониятлари, электрон далиллар билан ишлаш усуллари, блокчейн технологиялари ҳамда крипто-активлар ва бошқа мавзулар бўйича долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Якунда иштирокчиларга сертификатлар топширилди. Мутахассислар мазкур курс судьялар ва соҳа вакилларининг ахборот технологиялари билан боғлиқ ишларни самарали кўриб чиқиш бўйича билим ва кўникмаларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилишини таъкидлади.

Professional Capacity Enhanced in the Field of Information Technologies
A training course entitled “Crimes in the Field of Information Technologies: From Detection to Judicial Decision” was organized in the Khorezm region by the Academy of Justice of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan and the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE).
The training was held on 11–12 June and brought together judges, members of the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan, and experts in the relevant field.
During the sessions, participants discussed current issues related to combating cybercrime, the use of digital forensics, methods of handling electronic evidence, blockchain technologies, and crypto-assets.
At the conclusion of the course, certificates were awarded to the participants. It was noted that such training programs contribute to strengthening the knowledge and practical skills of judges in adjudicating cases related to information technologies.