Бугун Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси мажлислар залида Академия фаолиятини янада такомиллаштириш ва ривожлантириш масалаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Унда академия раҳбарияти, бошқарув ходимлари, кафедра мудирлари ҳамда профессор-ўқитувчилар иштирок этди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-141-сонли  Фармони ижроси юзасидан Президент Администратсияси томонидан ўтказилган мониторинг натижалари атрофлича таҳлил қилинди.
Йиғилишда Академия фаолиятини ривожлантиришга қаратилган махсус чора-тадбирлар ишлаб чиқилди ҳамда уларни амалга ошириш бўйича масъул ижрочилар ва аниқ муддатлар белгиланди.
Шунингдек, ижтимоий тармоқларда муҳокамаларга сабаб бўлган мавзулар, ҳар бир фикр, таклиф ва танқид атрофлича ўрганилиб, улар юзасидан аниқ чоралар кўрилиши лозимлиги қайд этилди. Ўқув, илмий ва ташкилий жараёнлардаги назорат механизмларини янада такомиллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Академия фаолияти ислоҳотларга ҳамоҳанг тарзда очиқлик, шаффофлик ва жамоатчилик фикрини инобатга олган ҳолда изчил ривожлантириб борилиши қайд этилди.

В Академии начался период новых подходов
Сегодня в зале заседаний Академия правосудия Республики Узбекистан состоялось совещание, посвящённое вопросам дальнейшего совершенствования и развития деятельности Академии. В мероприятии приняли участие руководство Академии, управленческий персонал, заведующие кафедрами и профессорско-преподавательский состав.
В ходе встречи были всесторонне проанализированы результаты мониторинга, проведённого Администрацией Президента Республики Узбекистан по исполнению Указа Президента Республики Узбекистан № УП-141
На совещании были разработаны специальные меры, направленные на развитие деятельности Академии, а также определены ответственные исполнители и конкретные сроки их реализации.
Также было отмечено, что темы, ставшие предметом обсуждения в социальных сетях, каждое мнение, предложение и критическое замечание будут тщательно изучены и по ним будут приняты конкретные меры. Подчёркнута необходимость дальнейшего совершенствования механизмов контроля учебного, научного и организационного процессов.
Отмечено, что деятельность Академии будет последовательно развиваться в русле проводимых реформ на основе принципов открытости, прозрачности и с учётом мнения общественности.