БМТ Бош Ассамблеясининг резолюция билан нишонланиши белгиланган Халқаро судьялар ва суд ходимлари фаровонлиги куни замирида катта моҳият ётади.
Фаровонлик аввало, судьяларнинг мустақиллиги, ҳалоллиги ва холислигини мустаҳкамлаш учун муносиб меҳнат шароитларини таъминлаш, уларнинг жисмоний ва руҳий саломатлигига эътибор қаратишда намоён бўлади.
Ўрни келганда алоҳида таъкидлаш жоизки, Янги Ўзбекистон шароитида амалга оширилаётган суд ислоҳотларининг асосий моҳиятини ҳам судьяларнинг мустақиллиги ва дахлсизлигини амалда таъминлаш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш сингари эзгу мақсадлар ётади. Шу маънода бу сананинг миллий суд тизимимиз ҳаётидаги ўрни ва аҳамияти ниҳоятда муҳим.
Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши томонидан ушбу кунни кенг нишонлаш асносида судьялар ва суд аппарати ходимларининг меҳнат шароитлари, иш юкламаси, психологик барқарорлиги, моддий-техник таъминоти, касбий ривожланиш имкониятлари ҳамда ижтимоий ҳимоя даражасини баҳолаш мезонларини ишлаб чиқиш, улар асосида “Судьялар ва суд аппарати ходимларининг фаровонлик индекси” концепцияси ва уни амалиётга жорий этиш, уларнинг касбий фаолиятидан қониқиш даражасини баҳолаш тизимини йўлга қўйишга қаратилган жуда кўплаб чора-тадбирлар белгиланган ва улар айни пайтда босқичма-босқич амалга оширилмоқда.
Зеро, судьялар ва суд ходимлари фаровонлиги – уларнинг профессионаллиги ва юксак салоҳиятининг асосий омилидир!

Международный день благополучия судей и работников судебной системы, учреждённый резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН, имеет особое значение.
Благополучие, прежде всего, проявляется в создании достойных условий труда для укрепления независимости, честности и беспристрастности судей, а также в обеспечении внимания к их физическому и психологическому здоровью.
Следует особо отметить, что одной из ключевых целей судебно-правовых реформ, проводимых в Новом Узбекистане, является практическое обеспечение независимости и неприкосновенности судей, а также их всесторонняя поддержка. В этом смысле значение данной даты для национальной судебной системы трудно переоценить.
Высшим судейским советом Республики Узбекистан в рамках широкого празднования этой даты предусмотрен комплекс мероприятий, направленных на разработку критериев оценки условий труда судей и работников аппарата судов, их рабочей нагрузки, психологической устойчивости, материально-технического обеспечения, возможностей профессионального развития и уровня социальной защиты. На основе этих критериев разрабатывается и поэтапно внедряется концепция «Индекса благополучия судей и работников аппарата судов», а также система оценки уровня удовлетворённости их профессиональной деятельностью.
Благополучие судей и работников судебной системы — основа их профессионализма и высокого потенциала!