Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси ректори Sh.Abduqodirov Про Боно юридик клиникасида бўлиб, клиника фаолияти, иш жараёнининг ташкил этилиши, фаолият йўналишлари ҳамда фуқароларга бепул ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш амалиёти билан яқиндан танишди.
📱 Клиника фаолиятининг таълимни реал юридик амалиёт билан уйғунлаштиришдаги аҳамиятига алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, фуқароларнинг мурожаатларини таҳлил қилиш, ҳуқуқий вазиятларни квалификация қилиш, бузилган ҳуқуқларни ҳимоя қилишнинг мақбул усулларини аниқлаш ҳамда зарур ҳуқуқий ҳужжатларни тайёрлаш жараёнлари муҳокама қилинди.
Ректор фуқарони шахсан қабул қилиб, унинг мурожаати юзасидан ҳуқуқий маслаҳат берди. Бу эса аниқ ҳуқуқий муаммоларни ҳал этишда амалий ва инсон манфаатларига йўналтирилган ёндашувнинг муҳим намунасидир.
📌 Юридик клиника — бу нафақат ижтимоий лойиҳа. У келажакдаги профессионал кадрларни амалиётга тайёрлаш, аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш ҳамда Академиянинг жамият билан бевосита алоқасини таъминлашга хизмат қиладиган муҳим амалий майдондир.

Ректор Академии правосудия Республики Узбекистан Ш.Абдукодиров посетил юридическую клинику Pro Bono, где ознакомился с её деятельностью, организацией рабочего процесса, основными направлениями работы, а также практикой оказания бесплатной юридической помощи гражданам.
📱 K Особое внимание было уделено значению деятельности клиники в интеграции образовательного процесса с реальной юридической практикой. В частности, обсуждены вопросы анализа обращений граждан, правовой квалификации ситуаций, определения оптимальных способов защиты нарушенных прав, а также подготовки необходимых юридических документов.
Ректор лично принял гражданина и предоставил правовую консультацию по его обращению. Это стало наглядным примером практического и ориентированного на интересы человека подхода к решению конкретных правовых вопросов.
📌 Юридическая клиника — это не только социальный проект. Она является важной практической площадкой, способствующей подготовке будущих профессиональных кадров к практической деятельности, повышению правовой грамотности населения и обеспечению непосредственного взаимодействия Академии с обществом.