Одил судлов академиясида ўқув-илмий йўналишда хорижий тажрибага асосланган машғулотлар
Одил судлов академиясида ўқув-илмий фаолиятни халқаро тажриба билан уйғунлаштириш доирасида амалий машғулотлар ташкил этилди. Хусусан, Литванинг Казимиерас Симонавиcиус университети профессори Раимундас Калеснйкас иштирокида касбий қайта тайёрлаш курслари учун дарслар бошланди.
Машғулотлар суд протсессида этика нормалари ва касбий талаблар, шунингдек хорижий давлатларда амал қилинадиган стандартларга бағишланди. Ўқув жараёни тингловчилар билан очиқ ва интерактив муҳокамалар, реал ҳолатлар таҳлили ҳамда қиёсий-ҳуқуқий ёндашувлар асосида олиб борилди.
Мазкур ўқув-илмий машғулотлар тингловчиларнинг касбий билим ва кўникмаларини чуқурлаштириш, суд фаолиятида этик меъёрларга риоя этиш маданиятини мустаҳкамлаш ҳамда халқаро амалиётга таянган ҳолда профессионал малакани оширишга хизмат қилади.

Учебно-научные занятия на основе зарубежного опыта в Академии правосудия
В Академии правосудия в рамках интеграции учебно-научной деятельности с международным опытом организованы практико-ориентированные занятия. В частности, при участии профессора Университета Казимираса Симонавичюса (Литва) Раймундаса Калесникаса началось проведение занятий для слушателей курсов профессиональной переподготовки.
Занятия были посвящены вопросам соблюдения этических норм и профессиональных требований в судебном процессе, а также изучению стандартов, применяемых в зарубежных государствах. Учебный процесс был организован в форме открытых и интерактивных дискуссий с анализом практических ситуаций и использованием сравнительно-правовых подходов.
Данные учебно-научные занятия направлены на углубление профессиональных знаний и практических навыков слушателей, формирование устойчивой культуры соблюдения этических норм в судебной деятельности, а также повышение уровня профессиональной подготовки с учётом международной практики.