Одил судлов академиясида Мустақиллигимизнинг 35 йиллиги тантанали нишонланди
Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши томонидан Одил судлов академиясида мамлакатимиз давлат мустақиллигининг 35 йиллиги муносабати билан тантанали тадбир ўтказилди.
Унда Судьялар олий кенгаши ва Одил судлов академияси раҳбарияти, судьялар, суд аппарати ходимлари, соҳа фахрийлари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Тадбирни Судьялар олий кенгаши раиси Х. Ёдгоров очиб, иштирокчиларни Мустақиллик байрами билан муборакбод этди. У ўз нутқида муҳтарам Президентимиз раҳбарлигида мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли суд-ҳуқуқ ислоҳотлари, суд ҳокимияти мустақиллигини мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш борасида олиб борилаётган эзгу ишларга алоҳида тўхталди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 22 августдаги тегишли Фармонига мувофиқ, “Шуҳрат” медали билан тақдирланган Судьялар олий кенгаши судьяси Камолов Хусниддин Лутфидинович ҳамда Одил судлов академияси матбуот котиби Бакирова Иродахон Ботиржоновна ҳамкасблари томонидан яна бир бор самимий муборакбод этилди.
Шунингдек, бир гуруҳ судьялар ва ходимларга “Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги” эсдалик нишони, суд тизими фахрийларига эса “Суд фахрийси” кўкрак нишони тантанали равишда топширилди.
Тадбирда сўзга чиққан мукофот соҳиблари билдирилган юксак эътироф учун самимий миннатдорлик изҳор этдилар. Улар, аввало, давлатимиз раҳбари томонидан суд-ҳуқуқ тизими ва унинг вакилларига кўрсатилаётган юксак эътибор ва ғамхўрликни алоҳида таъкидлаб, шунингдек, Судьялар олий кенгаши ҳамда Одил судлов академияси раҳбариятининг доимий қўллаб-қувватлаши, касбий ривожланиш ва самарали фаолият юритиш учун яратилаётган шарт-шароитларни юксак қадрлашларини билдирдилар.
Таъкидланганидек, бундай юксак эътироф соҳа вакилларини келгусида ҳам одил судловни таъминлаш, қонун устуворлигини мустаҳкамлаш ва инсон ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилиш йўлида янада катта масъулият ва фидойилик билан хизмат қилишга ундайди.
Шунингдек, кўплаб ҳуқуқшуносларнинг устози, таниқли ҳуқуқшунос олима, давлат арбоби Ф. Муҳиддинова таваллуд айёми муносабати билан жамоа томонидан табрикланиб, унга эзгу тилаклар билдирилди.

В Академии правосудия Высшим советом судей Республики Узбекистан было проведено торжественное мероприятие, посвящённое 35-летию государственной независимости Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие руководство Высшего совета судей и Академии правосудия, судьи, работники аппарата судов, ветераны отрасли, а также представители средств массовой информации.
Мероприятие открыл председатель Высшего совета судей Х. Ёдгоров, который поздравил участников с праздником Независимости. В своей речи он особо отметил широкомасштабные судебно-правовые реформы, проводимые в стране под руководством Президента, укрепление независимости судебной власти и обеспечение надёжной защиты прав и свобод человека.
В соответствии с соответствующим Указом Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2026 года судья Высшего совета судей Камолов Хусниддин Лутфидинович и пресс-секретарь Академии правосудия Бакирова Иродахон Ботиржоновна, награждённые медалью «Шуҳрат», были вновь искренне поздравлены коллегами.
Также группе судей и работников были торжественно вручены памятные знаки «35 лет независимости Республики Узбекистан», а ветеранам судебной системы — нагрудные знаки «Ветеран судебной системы».
Выступившие обладатели наград выразили искреннюю благодарность за оказанную им высокую честь. Они особо подчеркнули внимание и заботу, оказываемые Главой государства судебно-правовой системе и её представителям, а также высоко оценили постоянную поддержку руководства Высшего совета судей и Академии правосудия и созданные условия для профессионального развития и эффективной деятельности.
Как было отмечено, такое высокое признание побуждает представителей отрасли и впредь с ещё большей ответственностью и самоотдачей служить делу обеспечения правосудия, укрепления верховенства закона и надёжной защиты прав человека.
Кроме того, коллектив поздравил с днём рождения Ф. Мухиддинову — известного учёного-юриста, государственного деятеля и наставника многих юристов, пожелав ей крепкого здоровья, благополучия и новых успехов.