Одил судлов академиясида амалий магистратура дастурининг илк ўқув йили бошланди
Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академиясида “Суд фаолияти” мутахассислиги бўйича амалий магистратура дастурига қабул қилинган тингловчилар учун янги ўқув йилининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур амалий магистратура дастури Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августдаги “Одил судлов соҳасида юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–141-сон Фармонига мувофиқ 2026/2027-ўқув йилидан бошлаб илк бор йўлга қўйилди.
Фармон ижроси доирасида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2026 йил 25 июндаги 327-сон қарори билан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси магистратурасига ўқишга қабул қилиш тартиби тўғрисида”ги Низом асосида “Суд фаолияти” мутахассислиги бўйича амалий магистратурага қабул жараёнлари ташкил этилди.
Қабул жараёнида my.edu.uz электрон платформаси орқали жами 872 нафар абитуриент ҳужжат топширди. Уларнинг 699 нафарини ташқи, 173 нафарини эса ички абитуриентлар ташкил этди.
Ташқи абитуриентлар бакалавриат дипломи бўйича тўплаган балларининг ўртача кўрсаткичи кетма-кетлигига кўра сараланган бўлса, ички абитуриентлар мутахассислик фанлари ҳамда хорижий тилни билиш даражасини белгиловчи миллий ёки халқаро сертификат мавжуд бўлмаган ҳолларда чет тилидан тест синовлари орқали танловдан ўтказилди.
Танлов якунларига кўра, кундузги ва кечки таълим шаклларида таҳсил олиш учун жами 61 нафар талабгор амалий магистратурага қабул қилинди.
Янги ўқув йилининг очилиш тадбирида Одил судлов академияси ректори магистратурага қабул қилинган талабаларни янги босқич билан табриклаб, амалий магистратура дастурининг мақсад ва вазифалари, суд-ҳуқуқ соҳаси учун замонавий билим ва амалий кўникмаларга эга юқори малакали кадрлар тайёрлашдаги аҳамиятига алоҳида тўхталди.
Шунингдек, Академия масъуллари томонидан ўқув жараёнининг ташкил этилиши, таълим дастурининг ўзига хос жиҳатлари, талабаларга яратилган шарт-шароит ва имкониятлар юзасидан батафсил маълумот берилди.
Тадбир доирасида янги қабул қилинган талабалар учун Академия бўйлаб таништирув экскурсияси ташкил этилди. Унда улар замонавий ўқув аудиториялари, Ахборот-ресурс маркази фаолияти, суд жараёнларини амалий тарзда ўрганишга мўлжалланган суд имитацияси хонаси, шунингдек, Pro Bono юридик клиникаси фаолияти ва бу ерда яратилган имкониятлар билан яқиндан танишдилар.
Амалий магистратура дастури доирасида дарс машғулотларини етук суд-ҳуқуқ соҳаси вакиллари, тажрибали судьялар, етакчи ҳуқуқшунос олимлар ҳамда малакали мутахассислар иштирокида, назарий билимларни амалий кўникмалар билан уйғунлаштирган ҳолда ташкил этиш кўзда тутилган.

В Академии правосудия начался первый учебный год практической магистратуры
В Академии правосудия Республики Узбекистан состоялась церемония открытия нового учебного года для слушателей, принятых на практическую магистратуру по специальности «Судебная деятельность».
Данная программа практической магистратуры впервые запущена с 2026/2027 учебного года в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 21 августа 2025 года № УП–141 «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных кадров в сфере правосудия».
В рамках исполнения Указа Президента приём на практическую магистратуру по специальности «Судебная деятельность» был организован на основании Положения «О порядке приёма на обучение в магистратуру Академии правосудия Республики Узбекистан», утверждённого постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 июня 2026 года № 327.
В рамках приёмной кампании через электронную платформу my.edu.uz документы подали в общей сложности 872 абитуриента, из которых 699 — внешние, а 173 — внутренние абитуриенты.
Внешние абитуриенты были отобраны в соответствии со средним показателем набранных баллов по диплому бакалавриата, тогда как внутренние абитуриенты проходили конкурсный отбор по профильным предметам и, при отсутствии национального или международного сертификата, подтверждающего уровень владения иностранным языком, — посредством тестовых испытаний по иностранному языку.
По итогам конкурсного отбора на обучение в практической магистратуре по очной и вечерней формам обучения были приняты в общей сложности 61 слушатель.
На церемонии открытия нового учебного года ректор Академии правосудия поздравил принятых в магистратуру студентов с новым этапом в их профессиональном развитии, особо остановившись на целях и задачах программы практической магистратуры, а также её значении в подготовке высококвалифицированных кадров, обладающих современными знаниями и практическими навыками для судебно-правовой сферы.
Представители Академии также подробно рассказали об организации учебного процесса, особенностях образовательной программы, а также условиях и возможностях, созданных для студентов.
В рамках мероприятия для вновь принятых студентов была организована ознакомительная экскурсия по Академии. Они ознакомились с современными учебными аудиториями, деятельностью Информационно-ресурсного центра, залом судебной симуляции, предназначенным для практического изучения судебных процессов, а также деятельностью юридической клиники Pro Bono и созданными в ней возможностями.
В рамках программы практической магистратуры предусмотрено проведение занятий с участием ведущих представителей судебно-правовой сферы, опытных судей, ведущих учёных-юристов и квалифицированных специалистов, с обеспечением тесного сочетания теоретических знаний и практических навыков.