“Миллий мулоқот”: суд тизими ва ОАВ ўртасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
2026 йил 27 август куни Тошкент шаҳрида суд тизими, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, журналистлар ва блогерлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга бағишланган “Миллий мулоқот” тадбири бўлиб ўтди.
Тадбирда ЮНEСКОнинг Ўзбекистонда судьялар ва прокурорлар салоҳиятини ошириш дастури доирасида амалга оширилган ишлар ва эришилган натижалар муҳокама қилинди.
Очилиш маросимида ЮНEСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Сара Ношади, СДС раҳбарининг ўринбосари Урсула Келлер Алазавви, Одил судлов академияси ректори Шерзод Абдуқодиров сўзга чиқиб, мазкур йўналишдаги ҳамкорликнинг аҳамиятини таъкидладилар.
Хусусан, Академия ректори Шерзод Абдуқодиров ўз нутқида, ЮНEСКО билан ҳамкорликдаги лойиҳалар судьялар ва ҳуқуқ соҳаси вакилларининг сўз эркинлиги, ахборотга эга бўлиш ҳуқуқи, журналистлар билан самарали мулоқот ҳамда халқаро стандартларни суд амалиётида қўллаш бўйича билим ва кўникмаларини ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этганини таъкидлади.
Қайд этилганидек, 2025–2026 йилларда Ўзбекистоннинг 10 та ҳудудида 310 нафар судья ва профессор-ўқитувчи учун тренинглар ўтказилиб, судьялар учун сўз эркинлиги ва ахборотга эга бўлиш масалаларига бағишланган махсус ўқув модули ишлаб чиқилди.
Тадбирда, шунингдек, журналистлар хавфсизлиги, сунъий интеллект ва қонун устуворлиги масалалари юзасидан фикр алмашилиб, келгусидаги ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.

27 августа 2026 года в Ташкенте состоялось мероприятие «Национальный диалог», посвящённое укреплению взаимодействия между судебной системой, правоохранительными органами, журналистами и блогерами.
В ходе мероприятия были обсуждены проведённая работа и достигнутые результаты в рамках программы ЮНЕСКО по повышению потенциала судей и прокуроров в Узбекистане.
На церемонии открытия выступили глава Представительства ЮНЕСКО в Узбекистане Сара Ношади, заместитель руководителя SDC Урсула Келлер Алазавви, а также ректор Академии правосудия Шерзод Абдукодиров, подчеркнувшие важность сотрудничества в данном направлении.
В частности, ректор Академии Ш. Абдукодиров отметил, что проекты, реализованные совместно с ЮНЕСКО, сыграли важную роль в повышении знаний и навыков судей и представителей юридической сферы в вопросах свободы слова, права на доступ к информации, эффективного взаимодействия с журналистами, а также применения международных стандартов в судебной практике.
Как было отмечено, в 2025–2026 годах в 10 регионах Узбекистана были проведены тренинги для 310 судей и преподавателей, а также разработан специальный учебный модуль, посвящённый вопросам свободы слова и доступа к информации для судей.
Кроме того, участники обменялись мнениями по вопросам безопасности журналистов, искусственного интеллекта и верховенства права, а также определили дальнейшие направления сотрудничества.