“Миллий мулоқот”: суд тизими ва ОАВ ўртасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
2026 йил 27 август куни Тошкент шаҳрида суд тизими, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, журналистлар ва блогерлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга бағишланган “Миллий мулоқот” тадбири бўлиб ўтди.
Тадбирда ЮНEСКОнинг Ўзбекистонда судьялар ва прокурорлар салоҳиятини ошириш дастури доирасида амалга оширилган ишлар ва эришилган натижалар муҳокама қилинди.
Очилиш маросимида ЮНEСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Сара Ношади, СДС раҳбарининг ўринбосари Урсула Келлер Алазавви, Одил судлов академияси ректори Шерзод Абдуқодиров сўзга чиқиб, мазкур йўналишдаги ҳамкорликнинг аҳамиятини таъкидладилар.
Хусусан, Академия ректори Шерзод Абдуқодиров ўз нутқида, ЮНEСКО билан ҳамкорликдаги лойиҳалар судьялар ва ҳуқуқ соҳаси вакилларининг сўз эркинлиги, ахборотга эга бўлиш ҳуқуқи, журналистлар билан самарали мулоқот ҳамда халқаро стандартларни суд амалиётида қўллаш бўйича билим ва кўникмаларини ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этганини таъкидлади.
Қайд этилганидек, 2025–2026 йилларда Ўзбекистоннинг 10 та ҳудудида 310 нафар судья ва профессор-ўқитувчи учун тренинглар ўтказилиб, судьялар учун сўз эркинлиги ва ахборотга эга бўлиш масалаларига бағишланган махсус ўқув модули ишлаб чиқилди.
Тадбирда, шунингдек, журналистлар хавфсизлиги, сунъий интеллект ва қонун устуворлиги масалалари юзасидан фикр алмашилиб, келгусидаги ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.

On 27 August 2026, Tashkent hosted the “National Dialogue”, an event aimed at strengthening cooperation among the judiciary, law enforcement agencies, journalists, and bloggers.
The event reviewed the activities carried out and the results achieved within UNESCO’s capacity-building programme for judges and prosecutors in Uzbekistan.
The opening session featured remarks by Sara Noshadi, Head of the UNESCO Office in Uzbekistan, Ursula Keller Alazawwi, Deputy Head of SDC, and Sherzod Abdukodirov, Rector of the Academy of Justice, who emphasized the importance of cooperation in this area.
In particular, Rector Sh. Abdukodirov noted that projects implemented jointly with UNESCO have played an important role in strengthening the knowledge and skills of judges and legal professionals in the areas of freedom of expression, the right of access to information, effective communication with journalists, and the application of international standards in judicial practice.
It was noted that in 2025–2026, training sessions were conducted for 310 judges and academic staff across 10 regions of Uzbekistan, and a special training module on freedom of expression and access to information for judges was developed.
The event also featured an exchange of views on journalist safety, artificial intelligence, and the rule of law, while further areas of cooperation were identified.
Preparations for the New Academic Year and Executive Discipline Discussed
The Professionalism, Integrity, and Modern Competencies of Judicial Personnel Will Be Continuously Developed
Specialty Interviews Were Conducted with Applicants for Independent Research
An article by Nodirbek Salayev, Vice-Rector of the Academy of Justice of the Republic of Uzbekistan, entitled “New Uzbekistan — New Justice” has been published on the website of the National News Agency of Uzbekistan (UzA).