Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августдаги “Одил судлов соҳасида юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–141-сон Фармонининг 8-бандига мувофиқ, амалдаги судьялар учун Олий суд томонидан белгиланадиган мураккаб тоифадаги ишлар юзасидан малака ошириш курсларини ташкил этиш белгиланган.
Мазкур Фармон ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академиясида амалдаги судьялар учун онлайн қисқа муддатли малака ошириш курслари бошланди.
Жумладан, фуқаролик ишлари бўйича судлар судьялари учун “Эр-хотин ўртасидаги умумий мулкни бўлишга оид низоларни судда кўриш амалиёти”, иқтисодий судлар судьялари учун эса “Давлат харидлари юзасидан келиб чиқадиган низолар” мавзуларида ўқув машғулотлари ташкил этилди.
Ўқув машғулотлари Академия доценти E.Sabirov, Олий суд судьяси Ў.Разиков, Академия ўқитувчиси R.Berdiyarov ҳамда Наманган вилоят суди раисининг ўринбосари B.Isroilov томонидан олиб борилди.
Ушбу курслар судьялар томонидан мураккаб тоифадаги ишларни кўриб чиқишда ягона суд амалиётини шакллантириш, қонунчиликни тўғри қўллаш ҳамда касбий билим ва кўникмаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

In accordance with Paragraph 8 of Presidential Decree No. PF-141 of the President of the Republic of Uzbekistan dated 21 August 2025, “On Measures to Fundamentally Improve the System of Training Highly Qualified Personnel in the Field of Justice,” it has been stipulated that professional development courses for sitting judges on complex categories of cases, as determined by the Supreme Court, shall be organized.
To implement the provisions of this Decree, the Academy of Justice of the Republic of Uzbekistan has launched online short-term professional development courses for sitting judges.
In particular, training sessions have been organized on the topic “Judicial Practice in Resolving Disputes Related to the Division of Joint Marital Property” for judges of civil courts, and “Disputes Arising from Public Procurement” for judges of economic courts.
The training sessions are conducted by E. Sabirov, Associate Professor of the Academy, O'. Razikov, Judge of the Supreme Court, R. Berdiyarov, Lecturer at the Academy, and B. Isroilov, Deputy Chairperson of the Namangan Regional Court.
These courses are intended to promote a uniform judicial practice in the adjudication of complex cases, ensure the correct application of legislation, and further strengthen judges’ professional knowledge and practical skills.