Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августдаги “Одил судлов соҳасида юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–141-сон Фармонининг 8-бандига мувофиқ, амалдаги судьялар учун Олий суд томонидан белгиланадиган мураккаб тоифадаги ишлар юзасидан малака ошириш курсларини ташкил этиш белгиланган.
Мазкур Фармон ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академиясида амалдаги судьялар учун онлайн қисқа муддатли малака ошириш курслари бошланди.
Жумладан, фуқаролик ишлари бўйича судлар судьялари учун “Эр-хотин ўртасидаги умумий мулкни бўлишга оид низоларни судда кўриш амалиёти”, иқтисодий судлар судьялари учун эса “Давлат харидлари юзасидан келиб чиқадиган низолар” мавзуларида ўқув машғулотлари ташкил этилди.
Ўқув машғулотлари Академия доценти E.Sabirov, Олий суд судьяси Ў.Разиков, Академия ўқитувчиси R.Berdiyarov ҳамда Наманган вилоят суди раисининг ўринбосари B.Isroilov томонидан олиб борилди.
Ушбу курслар судьялар томонидан мураккаб тоифадаги ишларни кўриб чиқишда ягона суд амалиётини шакллантириш, қонунчиликни тўғри қўллаш ҳамда касбий билим ва кўникмаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

В соответствии с пунктом 8 Указа Президента Республики Узбекистан от 21 августа 2025 года № ПФ-141 «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных кадров в сфере правосудия» предусмотрена организация курсов повышения квалификации для действующих судей по сложным категориям дел, определяемым Верховным судом.
В целях реализации данного Указа в Академии правосудия Республики Узбекистан начались онлайн-краткосрочные курсы повышения квалификации для действующих судей.
В частности, организованы учебные занятия по теме «Судебная практика рассмотрения споров, связанных с разделом общего имущества супругов» для судей судов по гражданским делам, а для судей экономических судов — по теме «Споры, возникающие в сфере государственных закупок».
Занятия проводят доцент Академии Е. Сабиров, судья Верховного суда О'. Разиков, преподаватель Академии Р. Бердияров, а также заместитель председателя Наманганского областного суда Б. Исроилов.
Данные курсы направлены на формирование единой судебной практики при рассмотрении сложных категорий дел, обеспечение правильного применения законодательства, а также дальнейшее укрепление профессиональных знаний и практических навыков судей.