Президент Мурожаатномасида белгиланган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари: назария ва амалиёт уйғунлиги
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Республикасида суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш давлат сиёсатининг энг устувор йўналишларидан бири сифатида қаралмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 26 декабр куни Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига йўллаган мурожатномасида суд ҳокимиятининг мустақиллигини мустаҳкамлаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш, одил судловга эришиш механизмларини янада такомиллаштириш масалалари алоҳида эътибор марказида бўлди.
Мурожаатномада суд ҳокимияти мустақиллиги ҳуқуқий давлат барпо этишнинг асосий шартларидан бири сифатида қайд этилди. Судяларнинг фаолиятига ҳар қандай ноқонуний аралашувга йўл қўймаслик, уларнинг моддий ва ижтимоий кафолатларини кучайтириш, кадрларни танлаш ва тайинлаш жараёнларида шаффофликни таъминлаш масалалари муҳим вазифа сифатида белгилаб берилди. Бу борада судяликка номзодларни танлашда касбий билим, ҳаётий тажриба ва юксак маънавий фазилатларга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланди. Судянинг мустақиллиги нафақат қонун билан, балки унинг шахсий дахлсизлиги ва касбий барқарорлиги билан ҳам таъминланиши лозим.
Президент Мурожаатномасида оддий фуқаро учун судга мурожаат қилиш осон, қулай ва адолатли бўлиши шартлиги алоҳида уқтирилди. Шу нуқтаи назардан, суд жараёнларини соддалаштириш, ортиқча бюрократик тўсиқларни бартараф этиш, рақамли технологияларни кенг жорий қилиш муҳим йўналиш сифатида белгиланди. Айниқса, электрон судлов тизимини такомиллаштириш орқали ишларни кўриш муддатларини қисқартириш, инсон омили таъсирини камайтириш ва шаффофликни таъминлаш суд-ҳуқуқ тизими самарадорлигини оширишга хизмат қилади. Бу эса фуқароларнинг судга бўлган ишончини мустаҳкамлашга олиб келади.
Шунингдек, Мурожаатномада жиноят судлови соҳасида инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш масаласи марказий ўрин тутди. Айниқса, шахсни асоссиз жиноий таъқибдан ҳимоя қилиш, ҳимоя ҳуқуқини тўлиқ кафолатлаш, далилларни баҳолашда қонун устуворлигини таъминлаш масалалари долзарб вазифалар сифатида қайд этилди. Бу йўналишда айбсизлик презумпсиясига қатъий риоя этиш, тергов ва суд босқичларида қонун бузилишларига йўл қўймаслик судя ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар олдида турган муҳим масъулиятдир. Одил судлов академияси тингловчилари учун бу масалалар келгусида касбий фаолиятда ҳал қилувчи аҳамият касб этади.
Президент Мурожаатномасида фуқаролик ва маъмурий суд ишлари орқали давлат органлари фаолияти устидан самарали суд назоратини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди. Бу фуқаролар ва тадбиркорлик субъйектларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилишда судларнинг ролини янада оширишни тақозо этади.
Маъмурий судлар фаолиятида “давлат – фуқаро” муносабатларида адолат ва қонунийликни таъминлаш, давлат органларининг ноқонуний қарорларини бекор қилиш орқали ҳуқуқий ҳимоя механизмларини кучайтириш устувор вазифа сифатида белгиланди.
Мурожаатномада суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилишда малакали кадрлар тайёрлаш ҳал қилувчи аҳамиятга эга экани алоҳида таъкидланди. Шу нуқтаи назардан, Одил судлов академияси тизимида таълим мазмунини замонавий талабларга мослаштириш, амалий кўникмаларга асосланган ўқув дастурларини жорий этиш муҳим ҳисобланади. Айниқса судяликка номзодларни тайёрлашда уларнинг мантиқий фикрлаши, тизимли таҳлил, қонуний қарорлар қабул қилиш ва академик ёзувларга асосланиш муҳим аҳамиятга эга.
Президентнинг 2026 йилги Мурожаатномасида суд-ҳуқуқ тизими бўйича белгиланган вазифалар ҳуқуқий давлат ва фуқаролик жамиятини барпо этишга қаратилган тизимли ислоҳотларнинг мантиқий давоми ҳисобланади. Суд ҳокимияти мустақиллиги, инсон ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилиш, судловнинг шаффоф ва самарали механизмларини жорий этиш бугунги куннинг энг долзарб вазифаларидир.
Суд ҳокимияти мустақиллигини мустаҳкамлаш, судялар корпусининг касбий ва маънавий салоҳиятини ошириш, судлов жараёнларида шаффофлик ва адолатни таъминлаш орқали фуқароларнинг судга бўлган ишончини кучайтириш Мурожаатномада белгиланган асосий мақсадлардан биридир. Айниқса, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини суд орқали ишончли ҳимоя қилиш масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналиши сифатида белгилаб берилгани суд-ҳуқуқ ислоҳотларининг инсонпарвар моҳиятини яққол намоён этади.
Шу билан бирга, жиноят, фуқаролик ва маъмурий суд ишларини юритишда қонун устуворлигини таъминлаш, просессуал кафолатларни кучайтириш, рақамли судлов тизимини ривожлантириш орқали одил судловга эришиш имкониятларини кенгайтириш муҳим вазифалар сифатида қайд этилди. Бу эса суд амалиётида инсон омили билан боғлиқ салбий ҳолатларни камайтириш, қарорларнинг қонунийлиги ва асослилигини оширишга хизмат қилади.
Академик нуқтаи назардан, Президент Мурожаатномаси Одил судлов академияси тингловчилари учун муҳим раҳбарий, назарий-амалий манба ҳисобланади. У келгусида судя, прокурор ёки бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходими сифатида фаолият юритадиган мутахассислар учун касбий масъулият, қонунга садоқат ва инсон тақдири олдидаги жавобгарликни чуқур англаш зарурлигини яна бир бор тасдиқлайди. Шу билан бир қаторда, Академия тингловчилари учун мазкур Мурожаатнома нафақат сиёсий ҳужжат, балки келгусидаги касбий фаолиятда амал қилиш лозим бўлган муҳим дастуриламал сифатида хизмат қилади. Суд-ҳуқуқ соҳасида фаолият юритувчи ҳар бир мутахассис ушбу устувор йўналишларни чуқур англаб, амалиётга татбиқ этишга ҳисса қўшиши зарур.
Хулоса қилиб айтганда, Президент Мурожаатномасида суд-ҳуқуқ тизими бўйича белгиланган вазифалар нафақат норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштиришни, балки судлов маданиятини, ҳуқуқий тафаккурни ва адолатга бўлган жамият ишончини янги босқичга олиб чиқишни мақсад қилган. Ушбу устувор йўналишларни изчил амалга ошириш суд-ҳуқуқ тизимининг самарадорлигини оширишга, фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишга ҳамда Ўзбекистонда ҳақиқий ҳуқуқий давлат барпо этишга хизмат қилади.

Судебно-правовые реформы, определённые в Послании Президента: единство теории и практики
В последние годы в Республике Узбекистан реформирование судебно-правовой системы рассматривается как одно из приоритетных направлений государственной политики. В Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана от 26 декабря 2025 года особое внимание было уделено вопросам укрепления независимости судебной власти, надёжной защиты прав и свобод граждан, а также дальнейшего совершенствования механизмов достижения справедливого правосудия.
В Послании независимость судебной власти была обозначена как одно из ключевых условий построения правового государства. В качестве важнейших задач определены недопущение любого незаконного вмешательства в деятельность судей, усиление их материальных и социальных гарантий, а также обеспечение прозрачности процессов отбора и назначения кадров. Особо подчёркнута необходимость уделять внимание профессиональным знаниям, жизненному опыту и высоким нравственным качествам кандидатов на должность судьи. Независимость судьи должна обеспечиваться не только законом, но и его личной неприкосновенностью и профессиональной стабильностью.
В Послании Президента особо отмечено, что для простого гражданина обращение в суд должно быть простым, удобным и справедливым. В этой связи важными направлениями определены упрощение судебных процедур, устранение излишних бюрократических барьеров и широкое внедрение цифровых технологий. В частности, совершенствование системы электронного правосудия позволит сократить сроки рассмотрения дел, снизить влияние человеческого фактора и обеспечить прозрачность, что будет способствовать повышению эффективности судебно-правовой системы и укреплению доверия граждан к судам.
Кроме того, в Послании центральное место заняли вопросы обеспечения прав человека и законных интересов в сфере уголовного судопроизводства. В качестве актуальных задач отмечены защита личности от необоснованного уголовного преследования, полное обеспечение права на защиту и соблюдение принципа верховенства закона при оценке доказательств. В данном направлении строгому соблюдению презумпции невиновности и недопущению нарушений закона на стадиях следствия и судебного разбирательства отводится особая ответственность судьям и правоохранительным органам. Для слушателей Академии правосудия данные вопросы имеют решающее значение в их будущей профессиональной деятельности.
В Послании Президента также подчёркнута важность обеспечения эффективного судебного контроля за деятельностью государственных органов посредством гражданского и административного судопроизводства, что предполагает дальнейшее усиление роли судов в защите прав граждан и субъектов предпринимательства.
В деятельности административных судов приоритетной задачей определено обеспечение справедливости и законности в отношениях «государство — гражданин», а также укрепление механизмов правовой защиты путём отмены незаконных решений государственных органов.
В Послании особо отмечено, что подготовка квалифицированных кадров имеет решающее значение в реформировании судебно-правовой системы. В этой связи важным является приведение содержания образования в системе Академии правосудия в соответствие с современными требованиями, внедрение учебных программ, основанных на практических навыках. Особое значение при подготовке кандидатов на должность судьи придаётся развитию логического мышления, системного анализа, навыков принятия законных решений и академического письма.
Задачи, определённые в Послании Президента 2026 года в сфере судебно-правовой системы, являются логическим продолжением системных реформ, направленных на построение правового государства и гражданского общества. Укрепление независимости судебной власти, надёжная защита прав человека, внедрение прозрачных и эффективных механизмов судопроизводства являются одними из наиболее актуальных задач современности.
М.Жумаев, [23.01.2026 20:03]
Укрепление независимости судебной власти, повышение профессионального и нравственного потенциала судейского корпуса, обеспечение прозрачности и справедливости судебных процедур, а также укрепление доверия граждан к судам определены в Послании как ключевые цели. Особое внимание уделено обеспечению надёжной судебной защиты прав и свобод человека как приоритетному направлению государственной политики, что наглядно отражает гуманистическую сущность судебно-правовых реформ.
Одновременно в качестве важных задач обозначены обеспечение верховенства закона в уголовном, гражданском и административном судопроизводстве, усиление процессуальных гарантий, развитие цифрового правосудия, что расширяет возможности достижения справедливого правосудия. Это, в свою очередь, способствует снижению негативного влияния человеческого фактора в судебной практике и повышению законности и обоснованности судебных решений.
С академической точки зрения Послание Президента является важным руководящим и теоретико-практическим источником для слушателей Академии правосудия. Оно ещё раз подтверждает необходимость глубокого осознания профессиональной ответственности, верности закону и ответственности за судьбы людей для специалистов, которые в будущем будут работать в качестве судей, прокуроров или сотрудников правоохранительных органов. Вместе с тем для слушателей Академии данное Послание является не только политическим документом, но и важным программным ориентиром для их будущей профессиональной деятельности. Каждый специалист, работающий в судебно-правовой сфере, должен глубоко осознать данные приоритетные направления и внести вклад в их практическую реализацию.
Подводя итог, можно отметить, что задачи, определённые в Послании Президента в сфере судебно-правовой системы, направлены не только на совершенствование нормативно-правовой базы, но и на выведение судебной культуры, правового мышления и общественного доверия к правосудию на новый уровень. Последовательная реализация данных приоритетных направлений будет способствовать повышению эффективности судебно-правовой системы, надёжной защите прав и законных интересов граждан и построению в Узбекистане подлинного правового государства.