Ўзбекистон Республикасининг 2026 йил 15 январдаги ЎРҚ-1114-сонли Қонуни билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди
Киритилган қўшимчаларга кўра, Жиноят кодекси 73-моддасининг тўртинчи қисмида кўрсатилган шахс (бундан умрбод озодликдан маҳрум қилишга ҳукм этилганлар мустасно), яъни жазодан муддатидан илгари шартли равишда озод қилиш қўлланилмайдиган шахслар, хусусан узоқ муддатга озодликдан маҳрум қилишга ҳукм этилган шахс, ўта хавфли ресидивист, уюшган гуруҳ ёки жиноий уюшманинг ташкилотчи ва қатнашувчилари, озодликдан маҳрум қилиш тарзидаги жазони ўташ даврида маҳкумларда тўғри маънавий-аҳлоқий қадриятларни шакллантиришга қаратилган, белгиланган тартибда тасдиқланган адабиётлар рўйхатидаги китобларни ўқилганлиги факти тасдиқланган тақдирда, унга нисбатан тайинланган жазони ўташ муддати қисқартирилиши мумкин. Бунда жазони ўташ муддати ҳар бир ўқилган китоб учун уч кунга, бироқ бир йилда кўпи билан ўттиз кунгача қисқартирилиши мумкин;
Мазкур ҳолатларда жазони ўташ муддатини қисқартириш жазони ижро этиш муассасаси маъмуриятининг тақдимномасига ёхуд қонунда белгиланган тартибда маҳкумнинг ёки унинг ҳимоячисининг илтимосномасига кўра судя томонидан амалга оширилади;
Жазони ўташ даврида маҳкумнинг китоб ўқиганлиги фактини аниқлаш унинг жазони ижро этиш муассасаси маъмуриятига берган аризасига асосан, жазони ижро этиш муассасаси ходимларидан, шунингдек жамоатчилик вакилларидан иборат комиссия томонидан амалга оширилади.

Законом Республики Узбекистан от 15 января 2026 года № 1114 внесены изменения и дополнения в некоторые законодательные акты.
17.01.2026 / 11:03
В соответствии с внесёнными дополнениями, при подтверждении факта прочтения осуждённым книг, включённых в перечень литературы, утверждённый в установленном порядке и направленный на формирование у осуждённых в период отбывания наказания надлежащих духовно-нравственных ценностей, срок отбывания назначенного наказания может быть сокращён в отношении лиц, указанных в части четвёртой статьи 73 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (за исключением лиц, осуждённых к пожизненному лишению свободы), то есть лиц, к которым не применяется условно-досрочное освобождение, в том числе лиц, осуждённых к длительным срокам лишения свободы, особо опасных рецидивистов, а также организаторов и участников организованных групп или преступных сообществ.
При этом срок отбывания наказания сокращается на три дня за каждую прочитанную книгу, но не более чем на тридцать дней в течение одного года.
В указанных случаях сокращение срока отбывания наказания осуществляется судьёй на основании представления администрации учреждения по исполнению наказаний либо по ходатайству осуждённого или его защитника, поданному в порядке, установленном законом.
Определение факта прочтения осуждённым книг в период отбывания наказания осуществляется на основании его заявления администрацией учреждения по исполнению наказаний комиссией, состоящей из сотрудников данного учреждения, а также представителей общественности.