Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академиясида Президентнинг 2025-йил 21-августдаги ПФ–141-сон Фармони ижроси, Академиянинг 2026-йил биринчи ярим йиллигидаги фаолияти якунлари, шунингдек, магистратура ва касбий қайта тайёрлаш курсларига қабул жараёнлари ҳақида кенг жамоатчиликни хабардор қилишга қаратилган матбуот анжумани очиқ мулоқот шаклида ўтказилди.
Унда Судялар олий кенгаши вакили, Академия раҳбарияти, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди. Тадбирда суд тизими учун малакали кадрлар тайёрлаш, қабул жараёнлари, таълим ва илмий-тадқиқот фаолияти, рақамлаштириш, халқаро ҳамкорлик ҳамда истиқболдаги устувор вазифалар юзасидан маълумот берилди.
Тадбир якунида оммавий ахборот воситалари вакилларини қизиқтирган саволларга Академия раҳбарияти томонидан батафсил жавоблар берилди.

ACADEMY OF JUSTICE: INNOVATION, TRANSPARENCY, AND PRACTICAL RESULTS
A press conference in the form of an open dialogue was held at the Academy of Justice of the Republic of Uzbekistan to inform the public about the implementation of Presidential Decree No. PF-141 dated 21 August 2025, the Academy’s performance during the first half of 2026, as well as the admission process for the master’s degree program and professional retraining courses.
The event was attended by a representative of the Supreme Judicial Council, the Academy’s leadership, and representatives of the mass media. Participants were provided with information on the training of highly qualified personnel for the judicial system, admission procedures, educational and research activities, digital transformation, international cooperation, and the Academy’s strategic priorities for the future.
At the conclusion of the event, the Academy’s leadership gave comprehensive answers to questions raised by representatives of the media.
The “Wakil AI” Artificial Intelligence Platform Was Presented at the Academy
A Meeting of the Council of the Academy of Justice Was Held.
A Ceremonial Event Dedicated to the International Day of the Well-being of Judges and Court Personnel Was Held at the Academy of Justice of the Republic of Uzbekistan.