Одил судлов академияси магистратурасига ички абитуриентларнинг кириш тест имтиҳонлари бўйича муҳим эслатма!
10.08.2026 / 19:18
Ички абитуриентлар учун кириш имтиҳонлари мутахассислик фанлари ва чет тилидан тест синовлари шаклида ўтказилади.
Баҳолаш мезонлари қуйидагича белгиланади:
🔹 Мутахассислик фанлари ва чет тилидан тест ўтказилади.
Хорижий тилни билиш даражасини белгиловчи миллий ёки халқаро сертификат мавжуд бўлган тақдирда, чет тилидан имтиҳонсиз максимал балл берилади.
Тест синовларида тўпланиши мумкин бўлган энг юқори (максимал) балл — 100 балл.
❗️Кириш имтиҳонида 56 ва ундан паст балл тўплаган абитуриентлар ўқишга қабул қилинмайди.
📚 Тест саволлари қайси соҳаларни қамраб олади?
⚖️ Жиноят ва жиноят-процессуал ҳуқуқи нормаларини қўллаш амалиёти;
🏛 Фуқаролик ишлари бўйича судларда моддий ва процессуал ҳуқуқ;
💼 Иқтисодий судларда моддий ва процессуал ҳуқуқ амалиёти;
📑 Маъмурий судларда моддий ва процессуал ҳуқуқ амалиёти;
⚖️ Суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотлар ва конституциявий ҳуқуқ асослари.
Маълумот учун: Ташқи абитуриентлар магистратурага Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил 13 сентябрдаги 578-сон қарори билан тасдиқланган “Олий таълим ташкилотларининг магистратурасига ўқишга қабул қилиш тартиби тўғрисида”ги Низомга мувофиқ бакалавриат дипломи бўйича тўплаган баллари ўртача кўрсаткичининг кетма-кетлигига кўра ўқишга қабул қилинади.

Важное напоминание о вступительных тестовых испытаниях для внутренних абитуриентов магистратуры Академии правосудия!
10.08.2026 / 19:18
19
Для внутренних абитуриентов вступительные испытания будут проводиться в форме тестов по специальным дисциплинам и иностранному языку.
Критерии оценивания:
🔹 Тестирование проводится по специальным дисциплинам и иностранному языку.
При наличии национального или международного сертификата, подтверждающего уровень владения иностранным языком, абитуриенту без прохождения экзамена по иностранному языку начисляется максимальный балл.
Максимальное количество баллов, которое можно набрать по итогам тестирования, составляет 100 баллов.
❗️Абитуриенты, набравшие на вступительном экзамене 56 баллов и менее, к обучению не допускаются.
📚 Какие области охватывают тестовые вопросы?
⚖️ Практика применения норм уголовного и уголовно-процессуального права;
🏛 Материальное и процессуальное право в судах по гражданским делам;
💼 Практика применения материального и процессуального права в экономических судах;
📑 Практика применения материального и процессуального права в административных судах;
⚖️ Судебно-правовые реформы и основы конституционного права.
Для информации: Внешние абитуриенты принимаются в магистратуру в соответствии с Положением «О порядке приёма на обучение в магистратуру организаций высшего образования», утверждённым постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 сентября 2025 года № 578, согласно очередности среднего показателя баллов, набранных по диплому бакалавриата.